Recent News
Ryugu

Od czasu, gdy misja powrotna Hayabusa2 przyniosła próbki asteroidy Ryugu z powrotem na Ziemię w 2020 roku, zespół ekspertów z całego świata bada je, aby dowiedzieć się więcej o początkach naszego Układu Słonecznego.

Węglowe chondryty, takie jak meteoryt Winchcombe, który spadł na Ziemię i został odzyskany w Gloucestershire w 2021 roku, są niezwykle rzadką grupą meteorytów, o których wiadomo, że zawierają organikę i aminokwasy – składniki potrzebne do życia. Są one najbardziej prymitywnymi i dziewiczymi materiałami Układu Słonecznego i mogą dostarczyć unikalnych informacji na temat tego, gdzie powstała woda i budulec życia oraz z czego zbudowane są planety.

Ryugu powrócił

W badaniu, opublikowanym 20 października w czasopiśmie Science Advances, zespół stwierdza, że Ryugu, obecnie obiekt bliski Ziemi, należał do grupy asteroid znanych jako typ Cb, które uformowały się miliardy kilometrów od Ziemi, w kierunku krawędzi oddziaływania Słońca, w regionie przestrzeni takim jak Pas Kuipera, a może nawet głębiej w przestrzeni kosmicznej.

Profesor Sara Russell, A senior research lead at the museum who co-authored the paper, says, „It’s only within the last decade we’ve begun to appreciate just how far objects in the solar system can move towards, and away from, the sun.”

„Podczas gdy istnieje ogólna akceptacja, że materiał z zewnętrznego układu słonecznego mógł zostać przesunięty do wewnątrz przez planety olbrzymie, jest to jedno z pierwszych badań, które sugeruje, że pas asteroid zawiera materiał pochodzący tak daleko jak Neptun. To dodaje dodatkową warstwę szczegółów do naszej wiedzy o tym, jak uformował się Układ Słoneczny.”

Grupa postawiła sobie za cel zbadanie, czy asteroidy typu Cb, takie jak Ryugu, mogą być ciałem macierzystym rzadkiej grupy meteorytów znanych jako chondryty CI. Meteoryty są kluczowe dla zrozumienia Układu Słonecznego, jednak ich wartość naukowa jest ograniczona, jeśli miejsce ich powstania nie jest znane. Ustalając skąd pochodzą, ich potencjał do odpowiedzi na niektóre z największych pytań stawianych przez społeczność naukową jest maksymalny.

Wyniki badań sugerują, że zarówno Ryugu jak i chondryty CI pochodzą z tego samego regionu przestrzeni kosmicznej, a nie można wykluczyć, że mogą mieć nawet to samo ciało macierzyste.

Prof. Russell kontynuuje: „Porównując formy żelaza zarówno w asteroidach, jak i meteorytach, dowiedzieliśmy się, że Ryugu jest wyjątkowo blisko chondrytów CI. Są one najrzadszym typem meteorytu węglowego, a ja jestem naprawdę podekscytowany, ponieważ okaz typu, Ivuna, znajduje się w zbiorach muzeum.”

„To odkrycie jest dla mnie bardzo ekscytujące, ponieważ oznacza, że kolekcja meteorytów muzeum pobiera próbki z całego naszego układu słonecznego” – mówi Sara. „Wraz z innymi rodzajami meteorytów, takimi jak chondryty enstatytowe z wewnętrznego układu słonecznego i zwykłe chondryty z pasa asteroid, możemy badać ogromne połacie przestrzeni stąd w Londynie”.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *