Recent News
Stosowanie diety Ajuwerdysjkiej

7 Wskazówek, jak zacząć stosować dietę ajurwedyjską

1. Skonsultuj się z lekarzem ajurwedyjskim.

Praktyk ajurwedyjski to osoba przeszkolona w zakresie indyjskich technik holistycznych dotyczących zdrowego życia. National Ayurvedic Medical Association utrzymuje listę ajurwedyjskich specjalistów, a oni mogą mieć różne tytuły, takie jak ajurwedyjski praktyk, doradca zdrowia lub lekarz. Wszyscy mogą udzielić wskazówek dotyczących diety ajurwedyjskiej. Jeśli nie możesz znaleźć lokalnego praktyka, istnieje wiele quizów online, które pomogą Ci zidentyfikować Twoją dosha.

2. Zrób małe pierwsze kroki w kierunku zasad diety ajurwedyjskiej.

Wypróbowanie wszystkiego na raz, co jest wymagane przy diecie ajurwedyjskiej, może być przytłaczające. Wybierz kilka rzeczy, aby zacząć.

Wypróbuj te sugestie od Adkinsa:

Pij szklankę wody z cytryną z samego rana.

Zjedz swój największy posiłek w czasie lunchu.

Jedz o tych samych porach każdego dnia.

„To są trzy bardzo wykonalne zadania, które nie obejmują zmian w żywności”, mówi. „Kiedy już zmienisz kilka nawyków, zacznij zmieniać żywność, którą jesz”.

3. Porozmawiaj z lekarzem o wszelkich potencjalnych interakcjach leków z ziołami i przyprawami.

Ta rada pochodzi od Grace Derocha, zarejestrowanego dietetyka i krajowego rzecznika Akademii Żywienia i Dietetyki z siedzibą w Detroit. Ponieważ dieta ajurwedyjska jest bogata w zioła i przyprawy, mogą istnieć leki, których używasz, które mogą powodować niepożądane efekty uboczne, gdy zarówno lek, jak i zioło lub przyprawa są spożywane.

Na przykład imbir może nie być zalecany, jeśli używasz leków, które rozrzedzają krew, w tym aspiryny. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje większe ryzyko, jeśli używasz suplementów ziołowych lub przyprawowych, niż jeśli dodajesz tylko odrobinę przyprawy do jedzenia. Jednak zawsze jest to dobry pomysł, aby sprawdzić z dostawcą zdrowia przed rozpoczęciem nowej diety.

4. Znajdź partnera odpowiedzialności.

Znajdź kogoś, kto zrobi tę dietę z tobą, sugeruje Isaac Robertson, pochodzący z Indianapolis współzałożyciel strony internetowej poświęconej fitnessowi Total Shape. Może to być przyjaciel lub członek rodziny, który jest tak samo podekscytowany wypróbowaniem podejścia ajurwedyjskiego jak ty. Wszyscy możecie pomóc sobie nawzajem trzymać się planu.

5. Zastanów się, jak poradzisz sobie z wyzwaniami związanymi z dietą.

Stosowanie diety ajurwedyjskiej może być szczególnie trudne w Stanach Zjednoczonych, gdzie tak wiele zależy od niezdrowej, przetworzonej żywności. Odstawienie pewnych pokarmów może być restrykcyjne – mówi Derocha. Inni mogą uznać dietę za mylącą.

Robertson stosował dietę ajurwedyjską przez nieco ponad rok i twierdzi, że był mniej nastrojowy i miał lepsze trawienie. Jednak trudno mu było sobie poradzić, ponieważ członkowie jego rodziny nie stosowali diety. Jeśli jesteś zaangażowany w dietę ajurwedyjską, możesz z góry zaplanować, jak sprostasz takim wyzwaniom. To właśnie tutaj konsultacja z praktykiem ajurwedyjskim lub rozmowa z kimś, kto stosuje dietę ajurwedyjską, może się przydać.

6. Pamiętaj, że nie musisz całkowicie unikać swoich ulubionych potraw, nawet jeśli nie należą one do określonych kategorii ajurwedyjskich.

„Żadne jedzenie ani napój nigdy nie jest całkowicie poza granicami, bez względu na twoją dosha, tak długo, jak jest to robione z rozmysłem”, mówi Adkins. Dotyczy to nawet pokarmów, które nie mieszczą się w twojej dosha. Na przykład, sałatka ogrodowa, z jej surowymi warzywami, może być trudniejsza do strawienia dla vatas, ale możesz dodać pokarmy takie jak awokado, mięso, orzechy, ser lub mżawka oleju, aby je zrównoważyć, zaleca.

7. Dąż do wypróbowania czegoś nowego i zdrowego, nie martwiąc się o doskonałość.

„Ajurweda to styl życia, a nie dieta” – mówi Adkins. Nie musisz być doskonały, aby to działało. Podążaj za tym, co czuje się dobrze dla ciebie i dokonuj stopniowych zmian.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *