Recent News
Układ trawienny

Układ trawienny

Jedna z teorii mówi, że autoimmunologiczne paleo pomaga skorygować „nieszczelne jelita”. Według tego wyjaśnienia, brak równowagi w twoich bakteriach jelitowych ułatwia wyzwalacze stanu zapalnego w środowisku, aby przekroczyć ścianę jelita i dotrzeć do innych części ciała. Jedząc zalecane pokarmy, pomagasz przywrócić funkcję strażnika jelit i chronić organizm przed szkodliwymi zarazkami i alergenami. Potrzebne są badania, które potwierdzą związek nieszczelnych jelit.

Zagrożenia zdrowotne związane z dietą Autoimmune Paleo

Wycinając pewne rodzaje żywności, tracisz na ich udowodnione korzyści zdrowotne. Dla Martina, ścisła eliminacja fasoli, roślin strączkowych, pełnych ziaren, niskotłuszczowego nabiału, jaj i warzyw nocnych wyróżnia się jako autoimmunologiczne paleo czerwone flagi.

Chociaż wysoko przetworzona żywność, taka jak rafinowane ziarna, głównie biała mąka, może mieć negatywne reperkusje zdrowotne, Martin zauważa, całe ziarna są znacznie inne. „Wiemy, że tona badań została wykonana na korzyściach z całych ziaren”, mówi. „Całe ziarna, z zawartym w nich błonnikiem, są naprawdę świetne dla mikrobiomu jelitowego i naprawdę świetne dla procesu przeciwzapalnego i po prostu ogólnego zdrowego odżywiania”.

Bez starannego zastąpienia, możesz przegapić kluczowe składniki odżywcze podczas robienia autoimmunologicznego paleo poprzez wyeliminowanie żywności, takiej jak te:

Pełne ziarna i rośliny strączkowe dla błonnika.

Nightshade vegies dla witamin C i E oraz ich przeciwzapalnej roli.

Nabiał dla białka i zdrowia mięśni, a także dla wapnia z jego roli w zdrowiu kości i funkcji serca.

Jajka dla zdrowego tłuszczu i witaminy D.

Orzechy i nasiona dla omega-3 i ich właściwości przeciwzapalnych.

„Kiedy ludzie są bardzo restrykcyjne w ich diecie, mają wyzwania spełniające wiele z ich mikroelementów, a także witamin i minerałów”, mówi Martin.

Z drugiej strony, eliminowanie niezdrowych pokarmów może być pozytywem autoimmunologicznego paleo. „Jeśli wdrożenie tej diety oznacza, że ludzie zastępują podpłomyki i pączki, które mają każdego ranka, a może pizzę, którą mają każdego wieczoru na kolację, chudym białkiem, kawałkiem łososia, kilkoma owocami i warzywami – świetnie” – mówi Martin. Jednak, dodaje, „Jeśli usuwamy takie rzeczy jak orzechy, nasiona i rośliny strączkowe i zastępujemy je organicznym bekonem, to naprawdę znacząco zwiększamy ilość tłuszczów nasyconych, które są w ich diecie.”

Zamiast zajmować się każdą dietą eliminacyjną na własną rękę, szukaj wsparcia u ekspertów. Skonsultuj się z lekarzem w przypadku problemów autoimmunologicznych i współpracuj z dietetykiem klinicznym, aby uzyskać pomoc w usuwaniu potencjalnych wyzwalaczy pokarmowych z diety bez poświęcania ważnych składników odżywczych.

Kto nie powinien próbować tej diety?

Osoby z zaburzeniami odżywiania, takimi jak ortoreksja – która polega na zbyt intensywnym skupianiu się na jedzeniu w zdrowy sposób – mogą nie radzić sobie dobrze z dietami eliminacyjnymi, w tym autoimmunologiczną paleo.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *