Recent News
Dallas

Nie szukajcie kowbojów na rogach ulic w Dallas. Po dniu spędzonym w centrum Big D jedyną osobą, którą widzę w butach, jest skromna kobieta w patentowej, skórzanej, cielęcej odmianie w stylu Neiman Marcus, prestiżowej sieci domów towarowych, która się tu zapoczątkowała. W Dallas nie ma i nigdy nie było stylu kowbojskiego. Pomyśl o nowobogackich z ropy naftowej, a uzyskasz obraz Dallas. Minęły dekady, odkąd dorastałem w Dallas, kiedy Pegaz, „Latający Czerwony Koń” na szczycie Magnolia Oil Building, był ikoną panoramy Dallas. Teraz Pegaz ginie w kanionach wieżowców ze szkła i stali, ale styl Dallas pozostaje taki sam jak zawsze.

Dallas to miasto smokingu z haute cuisine, galeriami sztuki i ekskluzywnymi sklepami, ale z wystarczającą ilością bezpretensjonalnej tandety teksańskiej, aby Velvet Elvis Tavern stała się hip hangoutem. Na obszarze kilku przecznic kupujący mogą znaleźć wszystko, od jedwabnych garniturów za tysiąc dolarów po szczotkowane w powietrzu koszulki. Możesz rozbić bank w Neiman Marcus lub targować się z bocznymi sprzedawcami mówiącymi łamaną angielszczyzną.

Dwie statystyki uosabiają Dallas: ma więcej powierzchni centrów handlowych na mieszkańca niż jakiekolwiek inne miasto i więcej restauracji na mieszkańca niż Nowy Jork. Po tym, jak pomysłowość Dallas stworzyła pierwsze centrum handlowe typu strip mall, Highland Park Village, które nadal działa prężnie (Mockingbird Lane i Preston Road: 214-559-2740; www.hpvillage.com), dała światu dwa inne przełomowe odkrycia XX wieku – mrożoną margaritę i kurczaka fajitas.

To, co najlepsze w Dallas, zaczyna się w sercu śródmieścia. Hotel Adolphus (1321 Commerce Street, 214-742-8200; www.adolphushotel.com) i jego restauracja French Room od 1912 roku reprezentują sztandarowy przykład gościnności. American Automobile Association (AAA) przyznaje obu pięć diamentów. Przecznicę dalej można przespacerować się po oryginalnym domu towarowym Neiman Marcus (1618 Main Street, 214-741-6911), spróbować trufli czekoladowych (20 USD/szt.) i zjeść wykwintny lunch w Zodiac Room.

Jeśli chcesz zjeść coś charakterystycznego dla Dallas, zarezerwuj stolik w Antares w obrotowej kopule na szczycie 48-piętrowej Reunion Tower w Hyatt Regency (300 Reunion Blvd, 214-712-7145; www.dallasregency.hyatt.com). O zachodzie słońca złota poświata rozpryskuje akwarelowe odcienie na szklanej panoramie. Możesz też zjeść obiad z tłumem artystów w Dakotas Steakhouse (600 N Akard St, 214-740-4001), znanym z najlepszych owoców morza, grillowanej dziczyzny oraz domowych chlebów i deserów. Winda znajdująca się na wysepce dla pieszych naprzeciwko eleganckiego hotelu Fairmont (1717 N Akard St, 214-720-2020) zabierze Cię pod ziemię do restauracji.

Downtown Dallas to także raj dla miłośników sztuki. Muzeum Sztuki (1717 North Harwood, 214-922-1200; www.dm-art.org), znane ze swojej kolekcji nowoczesnych obrazów ekspresji abstrakcyjnej oraz sztuki prekolumbijskiej i afrykańskiej, wieńczy 11-blokową dzielnicę Arts District. Po drugiej stronie ulicy od muzeum, w Trammell Crow Center (2010 Flora St, 214-979-6430) znajduje się ogród rzeźb z 22 francuskimi brązami i dziełami francuskiego rzeźbiarza Auguste’a Rodina. Zaledwie dwie przecznice dalej szklana kopuła futurystycznego Morton E. Meyerson Symphony Center (2301 Flora St, 214-670-3600), zaprojektowana przez I. M. Pei, łukowato przecina panoramę miasta. Dallas zabawia również miłośników teatru. Odnowiony Majestic Theater (1925 Elm Street, 214-880-0137), zbudowany w 1922 roku, prezentuje balety i przedstawienia z Broadwayu, a lokalni aktorzy występują w Arts District Theater (2401 Flora St, 214-522-8499).

Wieżowce w centrum miasta przyćmiewają zabytkowe budynki z cegły i granitu z minionej epoki. Mimo to, pośród blichtru, Dallas starannie zachowuje swoją historię. Pioneer Plaza oddaje Stary Zachód w brązie. Trzech dosiadających kowbojów prowadzi stado 50 długorogich koni w dół trawiastego wzgórza. Woły w rozmiarze jednej czwartej naturalnej wielkości przedstawiają widok powszechny podczas epoki spędu bydła pod koniec XIX wieku.

Kilka przecznic dalej, Dallas poświęca najdroższy kwadratowy blok w mieście na maleńką chatkę z bali. W zestawieniu z drapaczami chmur i gwarnym ruchem ulicznym, zrekonstruowany domek (Historical Plaza, Downtown Dallas) upamiętnia Johna Neely Bryana, który założył miasto nad brzegiem rzeki Trinity w 1841 roku.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *