Recent News
Filadelfia

Filadelfia, największe miasto w Pensylwanii, jest miejscem narodzin amerykańskiej demokracji. Pełne kolonialnej historii, bogate w sztukę i kulturę, Miasto Bratniej Miłości jest idealnym miejscem dla turystów.

Wiosna, wczesne lato i jesień to optymalny czas na odwiedziny, z doskonałą pogodą, parkami pełnymi kwiatów wiśni i mniejszymi tłumami.

Połącz to z wycieczką po okolicznych wsiach, aby spędzić wspaniałe wakacje.

Nauka o mieście Filadelfia

Filadelfia została założona przez Williama Penna, kwakra, po tym jak dotarł do Ameryki Północnej w 1682 roku i założył kolonię Pensylwania. Celem Penna było stworzenie spokojnej, wolnej od prześladowań społeczności opartej na ideałach kwakrów.

Jego pomysł na planowanie miasta w formie siatki z publicznymi placami w każdym kwadrancie stał się podstawą wielu przyszłych amerykańskich miast. Nasz hotel wychodził na Rittenhouse Square, jeden z czterech zielonych terenów zaprojektowanych przez Penna około 350 lat temu.

Co ciekawe, pierwszą zmianę w planie Penna przyniosła budowa Benjamin Franklin Parkway w 1917 roku, kiedy to Paul Philippe Cret i Jacques Greber rozpoczęli tworzenie bulwaru obsadzonego drzewami zgodnie z ruchem City Beautiful, zakorzenionym we francuskim stylu Beaux Arts.

I tak cieszyłam się charakterystycznym paryskim klimatem spaceru po Champs Elysees, gdy wraz z mężem przemierzaliśmy parkway w piękny wiosenny poranek. Podczas spaceru po liściastej ścieżce mijaliśmy rzeźbiarskie fontanny, pomniki i budynki w stylu Beaux Arts.

Wolna Biblioteka Filadelfii, zbudowana we francuskim stylu klasycznym Ludwika XV w budynkach wzdłuż Place de la Concorde w Paryżu, była warta uwagi.

Kierowaliśmy się w stronę filadelfijskiego ratusza, wystawnego cudeńka, przypominającego tort weselny, który potrafi zatrzymać w miejscu. Zbudowany z białego marmuru, cegły i wapienia, jest największym na świecie wolnostojącym budynkiem murowanym.

Francuski budynek w stylu barokowym z II Cesarstwa z około 700 pokojami, który zajmuje centrum planu miasta Penn’a z 1682 roku, był również najwyższą strukturą na świecie po jego ukończeniu w 1894 roku.

Po dotarciu na miejsce, podążyliśmy za innymi odwiedzającymi i spojrzeliśmy w górę, aby zobaczyć brązowy posąg Penna zdobiący wierzchołek wieży zegarowej.

Rzeźb w ratuszu jest mnóstwo, dokładnie ponad 250, a wszystkie zostały zbudowane przez Alexandra Milne Caldera, dziadka słynnego rzeźbiarza z XX wieku, Alexandra Caldera.

Patrząc w niebo, zauważyłem cztery gigantyczne rzeźby z brązu i cztery ogromne orły z brązu zdobiące cztery rogi fasady budynku.

Podstawa budynku zbudowana jest z litego granitu, a stojąc w tej pieczarowatej przestrzeni z kolosalnymi kolumnami ozdobionymi mocno rzeźbionymi kapitelami, pomyślałem o wnętrzach egipskich piramid, które widziałem w wielu filmach i dokumentach.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *